Príhovor na svadbu
Svadba je jedným z najdôležitejších dní v živote mnohých z nás. Je to deň plný radosti, okamih, kedy dvaja ľudia vstupujú do novej fázy života. Svadobný príhovor je jedným z najemotívnejších momentov celého dňa. Kto ho prednáša a koľko by mal v ideálnom prípade trvať?
Výber je na tebe
Dnes sa až tak neprihliada na tradície, ako to bolo v minulosti. Preto máš viac-menej voľnú ruku pri rozhodovaní o tom, koho oslovíš, či by sa nepodujal predniesť príhovor na tvoju svadbu. Kedysi sa tejto úlohy zhostil otec nevesty, samotní čerství mladomanželia alebo ženíchov svedok. V súčasnosti môže príhovor pokojne predniesť niektorá zo svadobných mám, otec ženícha alebo aj blízki priatelia manželov. Pochopiteľne, nie každý z nás je rodený rečník. Preto pri voľbe zváž to, či danému človeku nerobí problém postaviť sa pred dav ľudí a nebude to preňho nepríjemný stres. Nezabudni ho požiadať o príhovor v dostatočnom predstihu, aby sa mohol pripraviť – psychicky aj výberom slov. Programom svadby často sprevádza profesionálny starejší, ktorý má v tomto prípade v rukách žezlo a je tým, kto povie pár slov. Ak ešte nemáš toho svojho, pozri si našich a využi našu zľavu, klikaj sem.
Príhovor na svadbu – čo povedať?
Svadobný príhovor je viac než len obyčajnou rečou. Mal by byť originálny a výnimočný, rovnako ako sú jedinečné osoby, ktorých sa týka, a tak ako je pre mladomanželov dôležitá osoba, ktorá ho hovorí. Podstatné je byť úprimný a hovoriť zo srdca. Príhovor môže byť emotívny, zábavný, inšpiratívny alebo všetko naraz. Dobrý príhovor publikum rozosmeje i dojme k slzám. Tieto slová by mali byť osobné a niesť sa v prirodzenom duchu. Odvíjajú sa od vzťahu rečníka k manželom.
V úvode príhovoru sa rečník predstaví (pri veľkých svadbách sa každý s každým nepozná, a preto prítomní nevedia, v akom vzťahu k oslávencom je) a privíta hostí. Na začiatok sa môže odpichnúť od nejakého pekného citátu. Býva zvykom, že sa v príhovore vyskytujú úsmevné príhody a spomienky z minulosti. Pozor však na to, aby neboli trápne, nevhodné ani zosmiešňujúce.
Samozrejme, nesmie chýbať ani prianie všetkého dobrého, ktoré by malo zaznieť na konci celého prejavu spoločne so želaním dobrej zábavy. Treba sa naň vopred pripraviť a premyslieť si konkrétne slová, hoci je rečník v rétorike ako doma. Fajn nápad bude príhovor si načrtnúť v bodoch na papierik a ten mať poruke. Nehodí sa príhovor výsostne čítať. Hovoriť treba zreteľne a pomalšie. Rečník by sa mal pri slovách smerovaných mladomanželom pozerať na nich. Príhovor by nemal byť príliš dlhý, aby hostia nezačali rad-radom zívať a nudiť sa. Päť-desať minút bude bohato stačiť. Pekným spestrením bude, ak bude reč sprevádzať prezentácia s fotkami premietaná na stenu.
Ak ťa zaujíma cena svadobného závoja, klikni sem. Hľadáš obrúčky z bieleho zlata? Inšpiruj sa tu.
Ideš na letnú svadbu, no nevieš, čo sa hodí a čo nie? Prečítaj si náš článok, kde nájdeš inšpiráciu na krásne šaty, s ktorými urobíš dojem.
Inšpiráciu na svoju svadbu zbieraj na blogu Príbehu svadby, kde rozoberáme rôznorodé témy týkajúce sa svadby. Ak ťa zaujíma niečo, čo na ňom zatiaľ nie je, ale rada by si si o tom prečítala, daj mi vedieť na frederika@pribehsvadby.sk. Ďalšie tipy nájdeš na našich sociálnych sieťach.