Svadobné zvyky a tradície máme na Slovensku vo veľkom množstve. Líšia sa od regiónu a preferencií mladomanželov. Mnohé páry túžia čoraz viac po moderných svadbách, nájdu sa však páry, ktoré si svoj svadobný deň bez tradícií nevedia predstaviť.
Svadobné zvyky a tradície dokážu spestriť zábavu a dodať tú pravú svadobnú atmosféru.
Navyše majú neopakovateľné čaro, ktoré si navždy svadobčania a aj samotný mladomanželia uchovávajú v pamäti. Viete čo vlastne tieto svadobné tradície znamenajú?
Svadobné zvyky – Starejší/Moderátor
Súčasťou každej tradičnej svadby je starejší. V minulosti to bol starší muž, ktorý vedel ako to na svadbe chodí. Jeho úlohou je koordinovanie celého programu na svadbe, tak aby sa na nič podstatné nezabudlo. Okrem iného zabáva, usmerňuje hostí a zapája ich do deja. Jeho úloha sa väčšinou končí po čepčení, po ktorom už nasleduje voľná zábava. V modernom ponímaní, by sme ho mohli nazvať moderátorom.
Svadobné zvyky – Niečo nové, požičané, modré, staré
Určite ste už počuli, že každá nevesta musí mať niečo nové, niečo staré, niečo požičané a niečo modré. Čo však tieto jednotlivé veci symbolizujú?
Niečo nové symbolizuje nový začiatok a celkovo budúci život v novej životnej pozícii. Niečo staré by malo znamenať zachovanie rodinných tradícií, ktoré si prenesie do manželstva. Podľa niektorých povier, by malo “niečo požičané” byť od šťastne vydatej ženy, aby priniesla neveste taktiež šťastné a spokojné manželstvo. Modrá farba by mala symbolizovať vernosť a dlhý spoločný život manželov.
Načo slúži falošná nevesta?
Ešte pred obradom sa robí akási skúška ženícha či pozná svoju vyvolenú. Je mu najskôr uvedená falošná nevesta, väčšinou je to prezlečený kamarát alebo rodinný príslušník, ktorý testuje, aký pevný vzťah majú snúbenci.
Prečo sa pripínajú svadobné pierka?
Pripínajú sa len hosťom, ktorí sú pozvaní k svadobnému stolu. Vďaka svadobným pierkam budete mať prehľad medzi vašimi priateľmi a rodinou, ktorí sa zúčastnili len obradu a hosťami, ktorí sa zúčastnia aj svadobnej hostiny. Svadobné pierka je najvhodnejšie pripnúť ešte pred samotným svadobným obradom. Väčšinou sa pripínajú pri odobierke nevesty alebo pred kostolom, aby potom už počas svadby nepôsobili rušivo a chaoticky.
Pripínanie pierok sa líši od regiónu, niekde sa pripínajú pierka len mužom, inde všetkým dospelým svadobným hosťom. Zvyčajne ich slobodným mužom pripínajú družičky a ženatým mužom pierko pripínajú ich manželky.
Prečo sa cestou na obrad trúbi?
Odjazd na obrad je väčšinou sprevádzaný veľkým hlukom a rámusom. Je to preto, aby sa zahnali negatívne a zlé nadpozemské sily. V minulosti sa počas cesty na obrad práskalo bičom, dnes, keď sa väčšinou ide na obrad autom, je zvykom hlasno trúbiť.
Pokiaľ vyhľadávaš svadobné auto na prevoz mladomanželov, neváhaj a pozri do nášho overeného zoznamu svadobných áut, stačí kliknúť sem.
Prečo sa rozhadzujú okvetné lístky a ryža?
Predtým, ako prejdete uličkou ku oltáru, by pred vami mali družičky rozhádzať okvetné lístky, ktoré sú symbolom plodnosti. V minulosti to mali byť hlavne slobodné dievčatá oblečené v podobných šatách ako nevesta. Traduje sa, že týmto sa nevesta chránila pred zlými duchmi, ktorých chceli obalamutiť tak, aby nespoznali pravú nevestu.
Potom, čo si poviete to povestné “áno”, vás po ceste z kostola neminie hádzanie ryže. Hádzanie ryže predstavuje prianie bohatstva a viacerých detí v budúcnosti. Zvyknú sa však hádzať aj konfety, šošovica, oriešky alebo hrozienka.
Prečo sa nosia svadobné obrúčky?
Svadobné obrúčky symbolizujú svojim okrúhlym tvarom trvanie manželstva naveky, keďže kruh sa nikde nezačína a ani nikde nekončí. A prečo sa obrúčky nosia na ľavej ruke? Už starí Egypťania verili, že v štvrtom prste na ľavej ruke je tzv. “žila lásky,” ktorá mala viesť priamo do srdca. V niektorých Európskych krajinách sa obrúčky nosia na pravej ruke. Napríklad to takto majú už v susednom Poľsku.
Prečo sa po obrade vypúšťajú biele holubice?
Biele holubice sú známe tým, že keď si nájdu partnera, zostávajú mu verné po celý život. Preto symbolizujú vernosť a lásku. Vypúšťajú sa najčastejšie tesne predtým, než mladomanželia začnú prijímať gratulácie od svadobčanov.
Prečo sa zametajú črepy?
Ešte predtým, ako vkročíte na svadobnú hostinu, vás pravdepodobne privíta personál a s prianím všetkého dobrého vám ponúkne prípitok. V niektorých regiónoch sa ponúka aj chlieb a soľ. Po prípitku väčšinou personál, ktorý vás aj privítal “náhodne” rozbije tanier. Vy, ako novomanželia, budete musieť spolu pozametať črepiny. Je to znak toho, že aj v živote budete musieť spolu prekonávať problémy. Taktiež črepy prinášajú šťastie, tak si nezabudnite jeden odložiť.
Prečo ženích prenáša nevestu cez prah?
Prenesením cez prah má ženích ochrániť nevestu pred zlými duchmi, ktorí by mali podľa povery čakať pod prahom. Tým že vás prenesie cez prah na rukách ich oklame, že prahom prešiel len jeden človek. Samozrejme, dôvod, prečo sa nevesta má preniesť cez prah sa líši a taktiež aj spôsob. V niektorých regiónoch má nevesta prekročiť prah pravou nohou, tak aby sa ho nedotkla. Hovorí sa tiež, že ak by sa žena pri prechode do novej domácnosti potkla, prinieslo by jej to nešťastie. Iné svadobné zvyky zas hovoria, že je to skúška sily ženícha, či vie nevestu ochrániť.
Prečo mladomanželia jedia spoločne jednu polievku?
Spoločné jedenie polievky má symbolizovať opäť manželskú spoluprácu a rovnomerné delenie. Túto časť zvyčajne sprevádzajú pokriky svadobčanov v znení “Polievka je málo slaná, nevesta je nebozkaná!” Pokrik zvyčajne končí až po tom, ako ženích pobozká nevestu.
Prvý svadobný tanec
Pred vašim prvým tancom v roly manžela a manželky môžete pociťovať stres. Ak si veľmi neveríte, odporúčame vám navštíviť tanečný kurz. Prečítajte si o ňom viac v článku, ktorý sme sa venovali svadobnému tancu. Po skončení prvého tanca mladomanželov, by mali mladomanželia postupne tancovať so svadobnými mamami a otcami. Postupne sa k nim na tanečný parket pridajú všetci svadobčania.
Krájanie torty
Spoločné krájanie torty je opäť ďalšou skúškou mladomanželskej spolupráce. Hlavnou myšlienkou je vôľa sa o všetko deliť a pomáhať si. Kúsok torty by mal dostať každý jeden hosť, pretože povery hovoria, že inak sú novomanželia ochudobnení o šťastie.
Čo symbolizuje čepčenie?
Svadobné zvyky čepčenia symbolizujú premenu slobodného dievčaťa na vydatú ženu. Čepčenie sa odohráva o polnoci, kde sa jej buď starejší alebo folklórny súbor pýta, či si radšej nechá “vienok sňať, alebo hlávku sťať.” Po čepčení sa nevesta prezlečie zo svadobných šiat do tzv. “popolnočných šiat.” Čepčenie a sprievodné aktivity mali zabezpečiť neveste plodnosť a prosperitu. V minulosti, keď svadby trvali dlhšie sa čepčenie vykonávalo až ráno po svadobnej noci. Celý rituál prebiehal v oddelenej miestnosti, bez ostatných svadobčanov a zúčastnili sa ho len ženy.
Čo je redový tanec?
Redový tanec alebo vykrúcanka nasleduje hneď po čepčení. Do stredu tanečného parketu sa dá stolička na ktorú si zvyčajne sadne krstná mama a na kolenách má prázdnu misu. Mladomanželia tancujú v kruhu, ktorý vytvoria svadobčania. Postupne si s mladomanželmi zatancujú všetci svadobčania, najskôr však musia venovať peniaze. Venujú toľko, koľko uznajú za vhodné do začiatku nového spoločného života. Redový tanec je tiež súčasťou symboliky premeny nevesty na ženu.
Svadobné zvyky a ich rôzne podoby sú tu už od nepamäti. Existujú v rôznych podobách a v iných regiónoch symbolizovali niečo iné. Taktiež je ešte veľa tradícií, ktoré sme nespomenuli. Je dosť možné, že vo vašom regióne znamenajú niečo úplne iné, ako sme napísali my. Preto neznamená, že je to nesprávne. Hlavné je, aby vami vybrané tradície mali pre vás čaro a symboliku, ktorú chcete zachovať.
Ak máte iné svadobné zvyky a tradície, ktoré dodržiavate a nespomenuli sme ich v článku, podeľte sa s nimi v našej facebookovej skupine.
Pre jednoduché plánovanie svadby sťahuj APP-ku Príbeh svadby pre ANDROID a pre IOS.