38 KYTÍC PRE NEVESTU

P

Jedným z najzákladnejších symbolov svadby je, už od nepamäti, práve svadobná kytica!

  • Ako si nájsť tú správnu…?
  • Ktoré pravidlá by sme mali poznať…?
  • Ako sa vo floristike vôbec zorientovať…?

Odpovede na tieto, ale aj 10ky ďalších otázok, nájdete nižšie, v našom článku! Snažili sme sa zodpovedať naozaj všetky Vaše tradičné dilemy spojené s neodmysliteľnou súčasťou svadby, ktorou sú nepochybne aj kvety!

Všetko ilustrujú konkrétne ukážky svadobných kytíc, či už z nášho fotoarchívu, alebo aj iných vypožičaných zdrojov. Nechajte sa inšpirovať svadobnou kyticou na 38 spôsobov, milé nevesty! Možností je neúrekom – už si len nájsť tú „svoju“… 

 

Kvety sú skutočne alfou a omegou vizáže ako samotnej nevesty, tak aj celej svadby. Nie nadarmo je žena tak často prirovnávaná práve ku kvetine… V tento Váš dlho očakávaný VEĽKÝ DEŇ sa kvety musia stať jednoducho  Vašou súčasťou /súčasťou nevesty! Ako to docieliť?… Dosiahnuť to, aby boli kvetiny  s nevestou v dokonalej harmónií a teda boli viac ako jej „doplnkom“?…

Na to si musíme zodpovedať zopár základných otázok:

„Aká som?“ (Romantická, športová, „simple“ – nenáročná, elegantná, sofistikovaná, vyberavá, milujúca luxus, praktická, hravá, extravagantná………)

„Po akej svadbe túžim?“ (svadba v kostole, na zámku, v kaštieli, záhradná svadba, vidiecka svadba, netradičná svadba, svadba na úrade………..)

„Dokážem vo svojej predstave nájsť kompromis spolu so svojím nastávajúcim?“

Nuž darmo, ženích je na svadbe takisto viac ako nenahraditeľný! 🙂 A teda sa pochopiteľne musí so samotným výberom kvetín stotožňovať vždy aj muž, keďže základným pravidlom je, že nevestina svadobná kytica musí ladiť so ženíchovým pierkom. Možno to považovať za krásny a aj absolútne kľúčový symbol, pretože ako sme už naznačili všetko so všetkým súvisí! Kvety si zvolíme podľa toho aký typ osobnosti sme a aj podľa toho kde a aký typ svadby presne plánujeme. Takže tá zhoda pierka a kytice vlastne znamená zhodu budúcich novomanželov aj vo všetkom ostatnom… 

NEZABÚDAJME: Keby sme sa spýtali našich mám, zistili by sme že nie až tak dávno bolo zabezpečenie svadobnej kytice výlučne povinnosťou nastávajúceho. Aj keď sa vo väčšine prípadov nejednalo o úplne „tajnú misiu“ a teda si nevesta tú svoju kvetinovú parádu, ktorá zdobí jej ruku počas celého svadobného obradu, vopred u svojho budúceho muža, tak trochu „poza búčky“, objednala. 🙂 Čiže sa dá o určitom spôsobe „dohody“ hovoriť už vtedy, na rozhraní 80 a 90tych rokov. No, buďme vďačné za poriadny posun v emancipácií, drahé budúce nevesty, keďže v dnešnej dobe sa už ženích bez Vašeho „schválenia“ nezaobíde ani náhodou!

Nechajte sa inšpirovať našimi niekoľkými nasledujúcimi ukážkami!

p

Uvoľnený /Casual typ svadby. (Fotoarchív: PRÍBEH SVADBY) 

p

Klasický a vkusný typ svadby, v modernom štýle.

p

Sofistikovaná a nápadne elegantná svadba, vo „veľkom“ štýle.

p

Romantická a elegantná, záhradná svadba.

p

Romantická svadba, v Provensálskom štýle.

P

Svadobné kytice, pre ľahšiu orientáciu, delíme do štyroch základných skupín.

Kytice:

  • Čisté
  • Monochromatické
  • Lúčne
  • Moderný mix

I keď sa nám jednotlivé typy častokrát medzi sebou „prelínajú“. (Tzn. mnohokrát sa dajú, čiastočne, zaradiť až do dvoch, niekedy dokonca až troch skupín, ako to môžete vidieť na nasledujúcich ukážkach.) Ale o to tu vlastne vôbec nejde! Dôležité je len to, aby ste si jednoducho našli tú „svoju“, tú „jedinú a pravú“… 😉

Čisté svadobné kytice sú vždy skomponované z rovnakých kvetov. Môžu to byť teda kvety rôznej farebnosti, no podmienkou je, že musia byť rovnakého druhu, alebo v ojedinelých prípadoch – s prímesou minimálneho množstva ozdobných kvietkov, iného druhu. Ako napríklad kytica iba z ruží, iba z pivoniek, alebo čisto tulipánová kytica, atď. 

Takáto kytica spravidla vzbudzuje dojem „tradície“ a aj elegancie. Je určená pre svadobný pár, ktorý túži po klasickej a skôr minimalistickej svadbe, bez žiadnych sofistikovaných prvkov, či zaradenia sa do konkrétneho štýlu (ako napríklad svadba v štýle „30tych“ rokov, či svadba v štýle „Provensál“…). Budúci novomanželia sú väčšinou praktickí a konzervatívni a vedia si vychutnať krásu bežného života. Ich hierarchia hodnôt je stabilná a veľmi tradičná.

Tento typ nevesty a ženícha najčastejšie preferujú svadbu v kostole, či na úrade, alebo aj zámockú svadbu a následnú hostinu potom presúvajú do vkusnej a nenáročnej hotelovej sály, či kvalitnej klasickej reštaurácie.

p

Klasikou num.1 „čistej“ kytice: sú ruže!

p

Stačí aby sa do kytice primiešalo trochu viac zelených lístkov a tvar kytice nebol až tak „symetrický“ –  a hneď kytica pôsobí viac „uvoľnene“, aj keď stále veľmi klasicky!

p

Na prvý pohľad sa opäť jedná len o ďalšiu kyticu z ruží – v poradí, no tým že je vytvarovaná do precízneho oblúčika, pôsobí táto kytica trochu „strojenejšie“ a  s dôrazom na detail. (Fotoarchív: PRÍBEH SVADBY)

p

Kombinácia červených a bielych ruží je klasika všetkých klasík!

p

Táto kytica, nápadne olemovaná bielymi ozdobnými kvietkami, po jej obvode a zároveň osviežená extravagantnou stuhou, do veľkej miery, „rozbíja“ inak tradičný a klasický dojem, čistej kytice!

p

Táto kytica je nielen, že iba z jedného druhu kvetín, ale aj iba jednej farby – preto by sa dala zaradiť aj medzi monochromatické svadobné kytice, (ako sa dočítate trochu ďalej). Je tu však zaujímavý detail – drobné perličky povkladané do stredu každej ruže! Charakter tejto kytice je vďaka tomu podstatne „pompéznejší“.

p

Táto kytička nám absolútne rúca všetky predošlé „poučky“ o tradičnosti čistej svadobnej kytice! Kytica je síce zložená iba z jedného druhu kvetín – pivoniek, no tým že nie je vystavaná do bohatej bukréty , vzbudzuje skôr uvoľnený a romantický dojem. (Fotoarchív: PRÍBEH SVADBY)

p

Túto kyticu sme takisto vybrali z toho dôvodu, aby sme Vám ukázali, že aj keď drvivá väčšina „čistých“ kytíc je skôr klasická – nájdu sa aj výnimky akou je táto moderná kytica z tulipánov, len minimalisticky dozdobená levanduľou!

P

Monochromatická svadobná kytica sa môže skladať aj z kvetín rôzneho druhu, no vždy rovnakej, alebo aspoň veľmi príbuznej farebnosti. Sú to harmonicky pôsobiace kytice, takzvane: „tón v tóne“.

Takáto kytica je väčšinou skôr romantická a v prípade, že sa skladá skutočne  z kvetín iba jednej farby tak je aj dokonale „simple“. Ideálna je do rúk nevesty, ktorá si zvolila skôr priliehavé šaty, alebo aj šaty s povestnou širokou naskladanou suknicou – no radšej hladkého materiálu, bez čipky, volánov, či iných výrazných aplikácií. Títo novomanželia si väčšinou potrpia na luxus a kvalitu. Dajú sa opísať ako „vyberaví“, i keď ich želaný výsledný efekt je bez prílišnej „extravagancie“ a zbytočného „humbuku okolo“, ako to s obľubou nazývajú ženíchovia. 🙂

Svadba v takomto štýle sa najviac hodí do zimnej záhrady renomovaného hotela, do reštaurácie kde dominujú prvky kvalitného masívneho dreva, alebo to môže byť aj veľmi pekná záhradná svadba so starostlivo pripraveným prestieraním a dokonale vystavaným tanečným pódiom.

P

Ukážkový príklad typickej, romantickej monochromatickej kytice! (Fotoarchív: PRÍBEH SVADBY)

p

Tiež krásny príklad, tak trochu nezvyčajnejšej monochromatickej kytice. Fialové kvety vo veľkej väčšine pristanú tmavším typom neviest, pretože ich dokážu nádherne rozjasniť! Konkrétne táto kytica ozdobená vetvičkami z ihličnanov  sa perfektne hodí na svadbu, v zimných mesiacoch.

p

Úžasne ženská a nežná kytica dokonale skonštruovaná tón v tóne! Ideálna pre útlu nevestu s veľmi jemnými spôsobmi a skôr dievčenskými črtami tváre, ktorá chce v svoj svadobný deň zvoliť make up založený na rozjasnenej pleti a pastelových farbách.

p

Príklad trochu extravagantnejšej monochromatickej kytice, keďže je vytvarovaná do nie úplne obvyklého tvaru! Táto kytica veľmi pekne padne do rúk nevesty aj s plnšími krivkami, ktorá zvolila všetok ostatný stajling viac-menej „simple“.

p

Krásny jarný typ sviežej monochromatickej kytičky! Kytica nie je vystavaná do symetrického a prísneho tvaru – preto sa dokonale hodí na „casual“, typ uvoľnenej svadby.

p

Opäť veľmi osobitá kytica, ktorú by bolo možné zaradiť aj medzi „čisté“ kytice, keďže je naaranžovaná iba z kvetov orchidei. Hodí sa najmä pre typ nevesty drobného a útleho vzrastu akoby so spiritom „víly“, ktorá síce odmieta „gýč“, ale zároveň prirodzene vyhľadáva „inakosť“, tak povediac, v každom detaile!

p

Veľmi precízne vystavaná kytica, ktorá je ako stvorená na svadbu v štýle: „Vintage“!

p

Táto kytička predstavuje vo veľmi nadnesenom slova zmysle, tzv.“hybrid“, ktorý možno zaradiť medzi „čisté“ kytice, „monochromatické“ a rovnako tak aj „lúčne“. Je extrémne jednoduchá a zároveň aj úžasne atypická! A presne taký manželský pár by si ju aj mal vybrať!

P

Lúčna svadobná kytica je hravá kytica, naaranžovaná výlučne len zo sviežich lúčnych kvietkov. Kvetinky v tomto nežnom štýle si väčšinou vyberá výraznejšie mladý manželský pár, ktorý častokrát obľubuje módu ale aj životný štýl „hipster“. Sú to, dá sa povedať takmer vždy, pohodoví ľudia, ktorí žijú moderným spôsobom života, užívajú si cestovanie do menej tradičných destinácií a ich povolanie je väčšinou skôr tvorivé. Preto sú otvorení rôznym kreatívnym prvkom práve aj pri plánovaní ich svadobného dňa.

Lúčna kytička pôsobí vždy veľmi dievčensky a sympaticky!

Svadba v tomto „duchu“ sa  najjednoduchšie pripravuje v reštauráciách s otvoreným vstupom do záhrady, alebo aj vo vhodne riešených terasových reštauráciách, či v „open-air“ priestore.

P

Typická svieža, v tomto prípade aj veľmi bohato vyskladaná, svadobná lúčna kytica, ktorá býva veľmi často doplnená aj kvetinovým venčekom, vo vlasoch.

p

Dievčensky nežná, jemná a hravá kytica!

p

Ešte o čosi uvoľnenejší typ lúčnej, akoby „iskrivej“ svadobnej kytice!

p

V tomto prípade síce lúčná, ale napriek tomu pomerne elegantná svadobná kytica!

P

Zimný typ lúčnej svadobnej kytice – ukážka toho, že možné je skutočne všetko! Typ takejto svadby, s prírodnými prvkami, je možné zrealizovať aj v starostlivo vydekorovanom interiéry, dokonca aj v zimnom období!

p

Opäť tak trochu iná, veľmi pestrá a zase hravá lúčna kytička!

p

Medzi lúčnymi kyticami – absolútna klasika!

P

Moderný mix je aktuálne veľmi trendy typom svadobnej kytice. Pri „modernom mixe“ nemožno hovoriť o žiadnych striktných pravidlách! Je to teda kytica vystavaná z kvietkov rôznych druhov, rôznej farebnosti a mnoho krát je táto bukréta aj náročky akoby „neurčitého tvaru“.  Tzn., že nie je vytvorená do povestného symetrického oblúčika, ale naopak – jednotlivé kvietky z kytice všemožne presahujú.

Tento typ kytice je tým „najvoliteľnejším“, čo sa týka výsledného efektu. Moderný mix je totiž možné pripraviť na „1000ky“ spôsobov! Takáto bukréta je teda tou najvhodnejšou v prípade, že si manželský pár vysníval svadbu v konkrétnom, osobitom štýle. (Či už v aristokratickom, baroko štýle, vidieckom štýle, „plážovú svadbu“, či čokoľvek iné…) Neznamená to však, že túto kyticu nemožno skomponovať tak, aby vyvolávala elegantný, či strohý, alebo jednoduchý dojem. Pri modernom mixe prosto neexistujú žiadne obmedzenia!

Práve preto je tak trochu náročné zaradiť budúcich novomanželov, pre ktorých je moderný mix určený, do nejakej konkrétnejšej aj keď stále všeobecnej skupiny. Jedná sa totiž pochopiteľne o veľmi rozmanité manželské páry. Spravidla sú  to však ľudia otvorení novým veciam, ktorí túžia po tak trochu špecifickom dni „D“.

Túto svadbu možno zorganizovať takpovediac všade, záleží už od tej konkrétnej vízie a požadovaného výsledku. Môže to byť „námornícka veselica“ – na lodi, svadba v kaštieli, v historickom priestore, alebo aj vo veľmi elegantnom priestore – strategicky zvolenej sály, atď.atď.atď…

P

Typickým príkladom všetkého spomenutého je práve tento moderný mix! Kvety rozličných druhov a farieb, dokonca naaranžované asymetricky! Ideálna kytica na svadbu v bohémskom štýle! (Fotoateliér: PRÍBEH SVADBY)

P

Ďalší príklad vydareného moderného mixu, v romantickom a aj veľmi luxusnom štýle!

p

Typ svadobného moderného mixu, opäť z celkom iného súdka! Táto kytička veľmi dobre vynikne v rukách nevesty so svadobnými šatami s ružovkastým, či lila nádychom a samozrejme aj tak trochu menej tradičného, i keď umierneného stajlingu!

P

Krásna kytica žiarivých farieb, vhodná pre nevestu upravenú do štýlu: „20tych rokov„!

P

Ďalšia ukážka „neokukanej“ svadobnej kytice, ktorá nádherne dotvorí nevestu odetú do čipky, alebo volánov!

P

Veľmi moderný typ svadobnej kytice, vhodný pre manželský pár, ktorý si vysníval svadbu vo futuristickom štýle, v interiéry s čistými líniami! (Fotoateliér: PRÍBEH SVADBY)

P

Svadobná kytica – moderný mix, no napriek tomu naaranžovaná veľmi tradične, vhodná pre budúcich novomanželov, ktorí chcú veľkolepú  svadobnú hostinu, s väčším počtom hostí. Dekorácie a všetko aranžmá je na túto príležitosť pripravené veľmi pedantne a 100%ne v klasickom štýle!

P

Aktuálny top trendy typ svadobnej kytice! Kytica je veľmi bohatá, rôznorodá a pestrá! Najkrajšie ukáže spolu s objemnejším typom svadobných šiat!

P

Tak ako…? Pomohli sme Vám tajomstvá a záhady svadobnej floristiky prebádať aspoň o trošku viac, alebo sme Vás, práve naopak, nechtiac ešte viac „pomýlili“? :-O ;-))

Možností je skutočne nespočetne a zorientovať sa v nich, dá zabrať!

Oslovte nás teda priamo – nie je nič jednoduchšie ako Vám „ušiť na mieru“ tú Vašu konkrétnu – ideálnu svadobnú kyticu, hneď po tom, ako zistíme aspoň „čo to“ bližšie o svadbe Vašich snov…

P

  S prianím krásneho dňa

Váš tím PRÍBEHu SVADBY

P

/Foto zdroj: Pinterest.com/

P

Komentáre

komentáre